تغذیه،سلامت و زیبایی
فیلتر عنوان     نمایش # 
# عنوان مطلب نویسنده بازدیدها
1 تأثیر شگفت‌انگیز چُرت زدن بر حافظه مجتبی کولانی 486
2 نظر پزشکان بزرگ جهان در رابطه با فواید روزه گرفتن مجتبی کولانی 878
3 ۲۲ نکته تغذیه‌ای تا نمره سلامتتان ۲۰ شود مجتبی کولانی 509
4 رژیم غذایی مادر می‌تواند خلق و خوی کودک را تغییر دهد مجتبی کولانی 1124
5 راه‌های فرار از چاقی و داشتن اندامی مناسب مجتبی کولانی 1116
6 7 نوع ماده غذایی که باید آنها را مصرف کنید مجتبی کولانی 1178
7 ويتامين هاي لازم براي رشد کودکان مجتبی کولانی 1051
8 مواد غذايي که عفونت سينوس ها را کاهش مي دهد مجتبی کولانی 1042
9 ” دست ها ” دستگاه سنجش سلامتی بدن است مجتبی کولانی 1298
10 اشتباهاتی که نباید هنگام صرف صبحانه مرتکب شویم مجتبی کولانی 1197
11 سيب معـــجزه زمين مجتبی کولانی 1089
12 مواد غذایی مفید برای افزایش هوش کودک مجتبی کولانی 1262
13 بهترین روغن برای بدن مجتبی کولانی 1168
14 عوامل پنهان موثر در چاقی مجتبی کولانی 1598
15 رژيم سلامت آفرين براي قلب مجتبی کولانی 1313
16 سفید کردن دندان را اینجا بیاموزید مجتبی کولانی 1124
17 کمبودهای رایج بدن را بشناسید! مجتبی کولانی 1246
18 ریشه کنار ناخن را نکنید+عكس مجتبی کولانی 1430
19 چربي هاي دردسرساز مجتبی کولانی 1274
20 با این غذاها به جنگ پیری بروید! مجتبی کولانی 1219
21 پیشگیری از سرماخوردگی با ... (تصویری) مجتبی کولانی 1034
22 لاغر شدن براي سلامت يا زيبايي مجتبی کولانی 1082
23 علت‌های احساس گرسنگی چیست؟ مجتبی کولانی 1257
24 17 ماده خوراکی برای تسکین درد مجتبی کولانی 1094
25 غلبه بر استرس و خستگی با گنجاندن اين عنصر به برنامه غذايي مجتبی کولانی 1260
 

تازه ترین مطالب پزشکی درج شده در سایت

11 واقعیت جالب درباره دستگاه تنفس

به گزارش ایسنا، لایوساینس در این مقاله به تشریح 11 واقعیت عجیب و جالب درباره دستگاه تنفسی پرداخته که عبارتند از:

1- بدن با نفس کشیدن مقدار زیادی آب از دست می‌دهد. نفس کشیدن این امکان را فراهم می‌کند که اکسیژن به سلول‌ها برسد و دی‌اکسیدکربن نیز از آنها خارج شود. اما تحقیقات نشان می‌دهد که هنگام بازدم همچنین مقدار زیادی آب نیز از راه تنفس از بدن خارج می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مواقع استراحت انسان هر ساعت 17.5 میلی‌لیتر آب از طریق تنفس از دست می‌دهد در حالی که این مقدار هنگام فعالیت و ورزش چهار برابر می‌شود.

2- برخی افراد می‌توانند نفس خود را بیش از 20 دقیقه حبس کنند. میانگین زمانی که یک فرد بزرگسال می‌تواند نفس خود را نگه دارد بین 30 تا 60 ثانیه است. این محدودیت زمانی بیشتر به دلیل تولید دی‌اکسیدکربن و در نتیجه اسیدی شدن خون است و به کمبود اکسیژن مربوط نمی‌شود. البته غواصان آزاد می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های مختلفی برای کاهش غلظت دی‌اکسیدکربن در خون، نفس خود را برای مدت زمان بیشتری نگه دارند.

3- ریه‌ها تنها اعضای بدن هستند که روی آب شناور می‌مانند. در هر یک از ریه‌ها حدود 300 میلیون ساختار بالون‌مانند موسوم به «آلوئول» وجود دارند که در خونی که وارد ریه‌ها می‌شود، اکسیژن را جایگزین دی‌اکسیدکربن می‌کنند. زمانی که این ساختارها با آب پُر شوند، ریه‌ها می‌توانند در سطح آب شناور بمانند در حالی که هیچ از اعضای دیگر بدن این قابلیت را ندارند.

 

4- ذرات عطسه با سرعتی که ما تصور می‌کنیم منتشر نمی‌شوند. در گذشته بررسی‌ها حاکی از آن بود که سرعت عطسه 180 کیلومتر در ساعت است اما در مطالعات بعدی نشان داده شد که حداکثر سرعت پرتاب ذرات عطسه در هوا 63 کیلومتر در ساعت است.

5-یک سرماخوردگی ساده که بیماری شایع دستگاه تنفسی می‌تواند از صدها ویروس مختلف ناشی شود. سرماخوردگی از بیماری‌های معمول دستگاه تنفسی و حتی جزو شایعترین ‌بیماری‌های شناخته شده در جهان امروز است به گونه‌ای که تنها در آمریکا بیش از یک میلیارد مورد ابتلا به سرماخوردگی عادی در سال گزارش می‌شود. به گفته پزشکان، بیش از 200 ویروس وجود دارند که می‌توانند موجب بروز سرماخوردگی شوند.

6- حرکت قفسه سینه هنگام تنفس در نتیجه جابه‌جایی هوا نیست. هنگامی که هوا را از ریه‌ها بیرونی می‌دهیم قفسه سینه فرو می‌رود و هنگام بازدم عکس این وضعیت اتفاق می‌افتد اما این حرکتِ قفسه سینه در نتیجه پُر شدن یا خالی شدن هوا در ریه‌ها نیست. در حین تنفس، دیافراگم که قفسه سینه را از حفره شکمی جدا می‌کند، منقبض می‌شود و به سمت پایین می‌رود و در نتیجه فضای حفره قفسه سینه بیشتر می‌شود. در همین زمان ماهیچه‌های بین دنده‌ها برای کشیدن قفسه سینه به داخل منقبض می‌شوند و در هنگام بازدم عکس این فرآیند رخ می‌دهد.

7- الگوی گردش خون ریوی اولین بار در قرن سیزدهم ترسیم شد. گردش خون ریوی فرآیندی است که خون از قلب به ریه‌ها منتقل شده و سپس به قلب برمی‌گردد. این جریان باعث می‌شود قلب از اکسیژن تامین شود. در سال 1243 میلادی یک پزشک عرب اولین فردی بود که تصویر این فرآیند پیچیده را ترسیم کرد.

8- در گذشته آسم که یک بیماری ریوی است با روان‌درمانی معالجه می‌شد. علوم جدید نشان می‌دهد که آسم بیماری ریوی مزمنی است و موجب می‌شود مجاری عبور هوا در ریه‌ها متورم شده و باریک‌تر شود. آسم بیماری جسمی است که می‌تواند با عوامل روانی تشدید شود. بین دهه 1930 تا 1950 میلادی افراد تصور می‌کردند بیماری آسم، عامل روانی دارد و بنابراین برای درمان آن روی روش روان‌درمانی متمرکز می‌شدند.

9- ریه‌ها و نای از نمادهای مهم در مصر باستان بودند. در انسان و حیوانات ریه‌ها و نای با یکدیگر فعالیت می‌کنند تا اکسیژن مورد نیاز سلول‌ها و بافت‌های بدن تامین شود. در مصر باستان که اهمیت این پیوند برای حفظ حیات جانداران درک شده بود تصویری از اتصال ریه‌ها به نای کشیده شد که نماد اتحاد بین مصر علیا و مصر سفلی بود.

10- ساختار تنفسی فیل‌ها منحصر به فرد است. در سیستم تنفسی پستانداران،‌ لایه نازکی از بافت به نام پرده جُنب اطراف ریه‌ها و حفره قفسه سینه قرار دارد که فضای بین لایه‌های جنب با مایع جنب پُر می‌شود اما نکته عجیب اینجا است که فقط در فیل‌ها حفره جنب با بافت اتصالی سخت پر شده است.

11- اسب‌ها فقط از راه بینی نفس می‌کشند. برای انسان‌ها نفس کشیدن از طریق دهان به طور طبیعی و به آسانی انجام می‌شود و در برخی از حیوانات دیگر همچون سگ‌ها نیز این قابلیت وجود دارد. اما اسب‌ها فقط از راه بینی نفس می‌کشند.

 

۱۰ نشانه ابتلا به بیماری کلیه

بسیاری از افراد به بیماری‌های مزمن کلیوی مبتلا هستند، ولی از این وضع خود خبر ندارند. نشانه‌های اولیه بیماری‌های کلیه، بسیار جزئی و کم اهمیت به نظر می‌رسند و به همین دلیل ممکن است افراد چندین سال با این نشانه‌ها زندگی کنند و شکایتی هم نداشته باشند. اما همین مشکلات کوچک می‌توانند به نارسایی کلیه منجر شوند.

بهتر است از نشانه های بیماری های کلیوی آگاه باشید. اگر شما، اعضای خانواده و یا دوستانتان در هر مرحله ای از بیماری و یا سلامتی باشید، آگاهی از این نشانه ها می تواند شما را از خطرات بیشتر در امان دارد.

۱- تغییرات ادرار
اغلب اوقات، چنانچه مشکلی در کارکرد کلیه ها صورت پذیرد، اولین نشانه های آن در وضعیت ادرار مشاهده می شود. اگر نشانه های زیر را مشاهده کردید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک متخصص است:
-دفعات مکرر ادرار در شب
-مشاهده ادرار کف آلود و رنگ پریده
-ادرار تیره رنگ
-دفع ادرار به همراه خون
-احساس درد و فشار به هنگام ادرار کردن

-تجربه بیماران در این مورد چه بوده است:
- بعد از اینکه ادرار کرده و از دستشویی خارج می شوید، همچنان احساس درد و فشار دارید، اما ادراری برای دفع مجدد وجود ندارد.
- هنگامی که برای دفع ادرار به دستشویی می روید، هیچ ادراری دفع نمی شود و یا با فشار زیاد ادرار را به صورت قطره ای دفع خواهید کرد.
- رنگ ادرار تا حدی به رنگ خون نزدیک است که تصور می کنید در حال دفع خون هستید.

۲- ورم
عدم کارکرد صحیح کلیه ها، منجر به جمع شدن مایعات در بدن و بروز ورم می شود. این ورم در نقاطی مانند پاها، مچ دست، شکم و حتی صورت نیز ایجاد شده و با درد همراه است.

تجربه بیماران در این مورد چه بوده است:
- مچ دست و پاها تا حدی ورم می کنند که ممکن است حتی فکر کنید کفش هایتان تنگ شده اند.
- ممکن است در کنار علایمی مانند ریزش مو و کاهش وزن بدن، صورت تان تپل تر به نظر برسد. این در واقع ورم صورت است.
- ورم در مچ پاها، احساس درد و خستگی را به حدی می رساند که حتی نمی توانید راه رفتن را تا کوچه بعد ادامه دهید.

۳- خستگی
کلیه سالم، هورمونی به نام اریتروپوئیتین تولید می کند عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است. اگر کلیه از کار بیفتد، تولید این هورمون نیز متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول های خون و نهایتا سلول های مغز و ماهیچه های بدن می شود.
کمبود اکسیژن در سلول های بدن نیز خستگی آنها و بدن را در پی خواهد داشت.

بیماران این خستگی را چطور توصیف کرده اند:
- احساس خستگی به طور مداوم همراه شماست و هیچ نیرویی در بدن خود حس نمی کنید.
- تمایل به خوابیدن، بیشتر و بیشتر می شود. به محض اینکه از محل کار به خانه می رسید، اولین چیزی که احساس می کنید، نیاز شدید به خواب است.
- حتی اگر هیچ کاری انجام ندهید، همیشه احساس خستگی می کنید؛ درست مانند اوقاتی که کار زیادی انجام داده و خستگی امان شما را بریده است.

۴- لکه ها، جوش های پوستی و خارش پوست
کار کلیه، حذف مواد زائد از خون است. اگر کلیه ها کم کار شده یا از کار بیفتند، این مواد زائد وارد خون می شوند که می تواند بثورات پوستی و حس خارش شدید را ایجاد کند.

تجربه بیمارانی که این وضعیت را درک کرده اند:
- این وضعیت، یک خارش عادی در بخشی از پوست نیست. احساس می کنید تمام بخش های سطحی و زیرین پوست، می خارند.
- برای رفع خارش، ممکن است حتی از بُرس نیز استفاده کنید و به سبب خاراندن بسیار، به پوست خود صدمه بزنید.


۵- حس کردن طعم آهن در دهان و یا نفسی آغشته به بوی آمونیاک
تجمع اوره و سایر مواد زائد در بدن، باعث می شود که طعم مواد غذایی را متفاوت حس کنید. ممکن است این مساله حتی علاقه شما را به خوردن گوشت و سایر مواد غذایی کم کند و وزن تان به شدت کاهش یابد.

تجربه بیمارانی که این وضعیت را درک کرده اند:
- احساس می کنید که مشغول لیسیدن یک تکه آهن کثیف هستید.
- هر چقدر هم اشتها داشته باشید، علاقه ای به غذا خوردن ندارید.
- قبل از اینکه دیالیز کنم به همین خاطر نزدیک به پنج کیلو وزن از دست دادم.

۶– تهوع و استفراغ
مواد زائدی که به خاطر کم کاری یا نارسایی کلیوی در بدن انباشته شده است منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

تجربیات بیماران در این باره:
- علاوه بر خارش شدید، حالت تهوع امان تان را می بُرد. تقریباً تمام مدت بالا می آورید و نمی توانید هیچ چیزی را در معده تان نگه دارید.
- حالت تهوع نمی گذارد شما چیزی بخورید. من حتی قرص های فشار خونم را هم نمی توانستم بخورم.

۷- تنگی نفس
تنگی نفس به دو دلیل به مشکلات کلیوی مربوط می شود: اول اینکه تجمع مایعات اضافی در بدن منجر به کاهش عملکرد ریه ها می شود. عامل دوم کاهش میزان اکسیژن در خون است که علاوه بر سایر سلول های بدن، سلول های بافت ریه را نیز با مشکل مواجه می کند.

تجربیات بیماران در این باره:
- وقتی تنگی نفس به سراغتان بیاید، وضعیت بسیار بد می شود. به این دلیل که هر لحظه ممکن است دچار تنگی نفس شوید و به زمین بخورید و آسیب ببینید، ترجیح خواهید داد بیشتر بنشینید و کمتر حرکت کنید.
- خوابیدن مشکل می شود. تنگی نفسی که به سراغتان می آید احساس غرق شدن را به شما القا می کند و به سختی می توانید نفس بکشید.
- اگر بخواهید مسیر طولانی راه بروید یا از چند پله بالا بروید، احتمالاً دچار مشکل خواهید شد و به شدت خسته و بیحال می شوید.

۸– احساس سرما
کم خونی ناشی از نارسایی کلیوی باعث افزایش احساس سرما در شما می شود. ممکن است حتی در یک اتاق گرم هم سردتان شود.

تجربیات بیماران در این باره:
- گاهی به حد لرز سردتان می شود.
- احساس سرمای زیاد در هر شرایطی ممکن است پیش آید. حتی زمانی که هوا بسیار بسیار گرم است، سرما برایتان غیر قابل تحمل خواهد بود.

۹- سرگیجه و عدم تمرکز
کم خونی و کاهش میزان اکسیژن در خون به علت نارسایی کلیه، باعث می شود که مغز شما هم به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند. این مساله منجر به سرگیجه، توهم و بروز مشکل در سیستم حافظه و تمرکز می شود.

تجربیات بیماران در این باره:
- شاید به یاد بیاورید که هفته گذشته چیزی را به همسرتان یادآوری کرده اید، اما نمی دانید در مورد چه چیزی حرف زده اید. حتی گاهی این وضعیت برای دو روز قبل هم پیش می آید. همچنین تمرکز خود را برای کارهایی مانند حل جدول و مطالعه از دست می دهید.
- همیشه احساس خستگی و گیجی می کنید.
- اگر دوست داشته باشید در کارها مشارکت کنید، ممکن است به صورت ناگهانی دچار سرگیجه شوید. شاید تصور کنید این مساله به خاطر کاهش میزان قند خون است، اما مشکل جای دیگری است.

۱۰- درد پهلو و پاها
برخی از افراد مبتلا به مشکلات کلیوی ممکن است درد شدیدی را در پشت، پهلوها و یا پاهای خود احساس کنند. نارسایی پلی کیستیک کلیه، باعث ورم و درد شدید خواهد شد.

تجربیات بیماران در این باره:
- اگر دردهایی در پهلوها یا پاهای خود حس می کنید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. شاید علت آنها آغاز بروز بیماری های کلیوی باشد.
- در تمام ساعات شب و روز، احساس درد در پشت، پهلو یا پاها امان تان را می بُرد؛ حتی نمی توانید از جایتان حرکت کنید.
به یاد داشته باشید، برای آگاهی از جزئیات بروز هر نشانه، باید به پزشک مراجعه کنید. در اغلب موارد، آزمایش خون و ادرار نیز توسط پزشک برایتان تجویز می شود.

خبر امروز

بارداری hi - risk ارمغان استفاده از کفش‌های پاشنه بلند دختران

بارداری hi - risk ارمغان استفاده از کفش‌های پاشنه بلند دختران
رضا قلمقاش اظهار داشت: برای انتخاب کفش سالم باید سه فرمول را در نظر گرفت؛ اول اینکه چه کفشی، برای چه کسی و برای کاربرد در چه محلی مدنظر است.
وی گفت: شغل افراد نیز در انتخاب کفش دخیل است مثلاً معلمی که باید چندین ساعت روی پا بایستد کفشش با یک کارمند اداری که چندین ساعت پشت میز می‌نشیند متفاوت است.

قلم‌قاش ادامه داد: هر کفشی را باید در جای مخصوص خود پوشید مثلاً کفش مدل یا فشن که در مجالس استفاده می‌شود باید در همان مجلس خاص پوشیده شود و حداکثر با آن کفش باید 50 قدم تا ماشین رفت و بعد سوار ماشین شد و بعد از پیاده شدن نیز 50 قدم راه رفت. به گفته قلمقاش متأسفانه دیده شده که دختران دانشگاهی کفش مهمانی یا فشن را به طور روزمره استفاده می‌کنند که این استفاده غلط هم باعث خستگی زودرس شده و هم به بیومکانیک بدن لطمه می‌زند.

وی ادامه داد: وقتی فرد با یک کفش نامناسب تردد کند با چرخش پا، فشار به زانو، لگن و سپس ستون فقرات منتقل می‌شود و فرد را دچار گودی کمر می‌کند و این دختران متأسفانه در سن بارداری دچار اختلال قوس کمر می‌شوند و کمر آنمی‌تواند افزایش وزن حاصل از بارداری را تحمل کند بنابراین به hi - risk دچار شده و باید تا آخر بارداری بخوابند. قلمقاش افزود: برای خرید یک کفش مناسب نباید به ظاهر آن توجه کرد بلکه باید پشت کفش را دید و به کفی آن توجه کرد.

وی گفت: برای انتخاب کفش به عنوان کفش کار باید به چند نکته توجه کرد؛ افراد توجه داشته باشند که کفش کار کفشی است که در محیط کار پوشیده می‌شود و با کفش ایمنی که ظاهری زمخت دارد متفاوت است. وی داشتن فضای کافی و مناسب برای پنجه و سایر نقاط پا را از جمله مواردی دانست که در انتخاب کفش باید به آن توجه کرد.

قلمقاش تصریح کرد: افرادی که قوس پایشان زیاد است باید از کفش‌های بند‌دار استفاده کنند تا با شل کردن بند‌ها فضای کافی برای پا به وجود آید؛ خصوصاً در افراد مبتلا به دیابت این امر بسیار مهم است چرا که فشار زیاد می‌تواند گردش خون پا را آهسته‌تر کند و در نتیجه خطر زخم پا را افزایش دهد؛ همان طور که می‌دانید اولین عامل مرگ و میر بیماران دیابتی زخم پاست.

وی داشتن کفی مناسب و حمایت کفش از پاشنه و قوس پا را عامل مهم دیگری عنوان کرد و گفت: پاشنه پا دچار 4 درجه چرخش نرمال پاشنه است و باید کفی به گونه‌ای باشد که این چرخش را اصلاح کند و با توجه به اینکه قوس پای هر فرد منحصر به فرد است باید کفش انتخاب شده حمایت کلی از قوس طولی را داشته باشد.

وی به افرادی که قوس کف پایشان بیش از حد طبیعی است توصیه کرد از کفی‌های تخصصی استفاده کنند. قلمقاش، تنفس پا و جریان داشتن هوا را مانع از رشد باکتر‌ی‌‌های بی‌هوازی و قارچ‌ها عنوان کرد و افزود: متأسفانه کفش‌های چینی ارزان‌قیمت چون از جنس چرم‌های مصنوعی هستند مشکلات پوستی را به دنبال دارند.
وی ارتفاع پاشنه را به اندازه عرض دو انگشت فرد دانست و افزود: کفش‌هایی که در ارتفاع کفی از پنجه تا پاشنه یکسانند برای کار و ورزش مناسب نیستند و اگر افراد مایلند از این کفش‌ها استفاده کنند باید در قسمت پاشنه از کفی استفاده کنند تا ارتفاع مناسب حاصل شود.

منبع: فارس

تاثیر مصرف شیشه بر مغز انسان

مواد مخدر تاثیر منفی زیادی بر بدن می‌گذارد که یکی از مهم‌ترین آنها،آسیبی است که به قسمت‌هایی از مغز که مسئول کنترل رفتارها و هیجانات است، وارد می‌شود.

به طور معمول همه ما برای لحظاتی به ذهنمان خطور می کند که مرتکب رفتارهای تکانشی و خشونت بار شویم که البته بیشتر مواقع این فقط در ذهن و تفکر ما باقی می ماند چون مغز، نقشش را بخوبی انجام می دهد و بویژه قسمت های پیشانی مغز، تفکر آسیب رسان و ضداجتماعی ما را مهار می کند. اما در کسانی که مواد مخدر بویژه محرک ها را مصرف می کنند، قضیه فرق می کند، به طوری که قسمت پیشانی مغز این افراد ـ که مسئول کنترل رفتارها و هیجانات است آسیب می بیند و نمی تواند در مواقع لزوم بدرستی کار کند. به این ترتیب وقتی این افراد عصبانی می شوند یا تفکرات خشونت زا به ذهنشان خطور می کند، قادر به کنترل رفتارهای خشن و ضداجتماعی شان نیستند، حتی اگر قرار باشد قتلی به دستشان

کسانی که مواد مخدر مصرف می کنند، بویژه مصرف کنندگان شیشه و کوکائین، مرز واقعیت در ذهنشان گسسته می شود و در نتیجه نمی توانند بین امور واقعی و غیرواقعی تفاوت قائل شوند.

انجام شود.

از سوی دیگر همه ما انسان ها افکار و خاطرات ناخوشایندی را در طول زندگی تجربه می کنیم که می توانیم واقعی یا غیرواقعی بودنشان را از هم تشخیص دهیم. برای مثال من می توانم نسبت به همکارم بدبین شوم و فکر کنم اگر اتفاق بدی در محیط کار رخ می دهد، بر اثر رفتار اوست. اگر من تفکر و مغز سالمی داشته باشم، می توانم براساس نشانه ها و شواهد موجود، شرایط را تجزیه و تحلیل کنم و برمبنای تجربیات گذشته و وضع فعلی نتیجه گیری کنم که تفکر بدبینی نسبت به همکار که در ذهنم ساخته شده واقعی است یا غیرواقعی. اما کسانی که مواد مخدر مصرف می کنند، بویژه مصرف کنندگان شیشه و کوکائین، مرز واقعیت در ذهنشان گسسته می شود و در نتیجه نمی توانند بین امور واقعی و غیرواقعی تفاوت قائل شوند.

این که گفته می شود افراد شیشه ای دچار توهم می شوند، ناشی از این مساله است، به طوری که این افراد وقتی به کسی بدبین می شوند بدون این که درباره این قضیه تجزیه و تحلیل داشته باشند، کاملا می پذیرند که فرد مورد نظر با آنها دشمن است، کسانی می خواهند به او صدمه بزنند، همسرشان قصد خیانت دارد یا همسایه ها او را زیر نظر دارند. در واقع این افراد گرفتار تفکر هذیانی می شوند. آنها در عین حال صداهایی را می شنوند که مدام تکرار می کند عده ای قصد صدمه زدن به تو را دارند، عده ای مشغول کنترل تو هستند و این صداها را به طور کاملا واضح و ملموس می شنوند، در حالی که نمی توانند واقعی بودن یا نبودن این صداها را تشخیص بدهند.

در چنین شرایطی فرد بدبین می شود و به دلیل آسیب دیدن بخش پیشانی مغز قادر به کنترل رفتارش نیست و احتمال روی آوردنش به رفتارهای خشونت آمیز بیشتر می شود.

دلایل سردردهای صبحگاهی و شبانه شناسایی شد

گاهی ممکن است به علت یک استرس یا شب نخوابیدن و خستگی این سردرد‌ها خود نمائی کند، همینطور گاهی بعضی از دارو‌ها هستند که مثلا بیمار شب موقع خواب آن دارو را می‌خورد، ولی این دارو در نیمه شب و اوایل صبح فردا را از خواب بیدار می‌کند.

دلایل سردردهای صبحگاهی و شبانه شناسایی شد
دکتر محمدرضا معتمد متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب و عضو هیئت دانشگاه علوم پزشکی ایرانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص رابطه سردردهای صبح گاهی با تومور مغزی گفت: تومورهای مغزی علائم مختلفی دارند که یکی از این علائم هم می‌تواند سردردهایی که معمولا نصفه های شب یا اوایل صبح فرد را از خواب بیدار کند، باشد ولی این جزء علائم نادرست است.

وی اظهار داشت: این سردرد‌ها علت‌های دیگری نیز دارد، گاهی سردردهای می‌گرنی هم می‌تواند در اوایل صبح شروع شود.
وی در ادامه گفت: سردردهای تنشی، سردردهایی که سینوزیت و عفونتهای مغزی و سینوس‌ها علت آن است نیز می‌تواند در این زمان سراغ بیمار بیاید. این متخصص مغز و اعصاب گفت: بنابراین سر دردی که در صبح شروع می‌شود به تنهایی به این معنی نیست که علامتی از تومور مغزی است گرچه تومورهای مغزی یکی از علائمش در بعضی موارد ممکن است سردردهایی باشد که نصفه‌های شب و اوایل صبح فرد را از خواب بیدار کند.

وی خاطر نشان کرد: اگر سردردی به تازگی شروع شده باشد و فرد سابقه آن را نداشته باشد احتیاج به بررسی بیشتری دارد. وی در پایان گفت: گاهی ممکن است به علت یک استرس یا شب نخوابیدن و خستگی این سردرد‌ها خود نمائی کند، همینطور گاهی بعضی از دارو‌ها هستند که مثلا بیمار شب موقع خواب آن دارو را می‌خورد، ولی این دارو در نیمه شب و اوایل صبح فردا را از خواب بیدار می‌کند.